Můžete nám sdělit, jakou formu má mít požární kniha? Musí být vedena v tištěné formě nebo ji lze vést v elektronické podobě?
Ustanovení § 15 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon”) ukládá právnickým osobám a podnikajícím fyzickým osobám provozujícím činnosti se zvýšeným nebo s vysokým požárním nebezpečím (§ 4 odst. 2 a 3 zákona) povinnost zpracovávat předepsanou dokumentaci požární ochrany, plnit podmínky požární bezpečnosti v ní stanovené a udržovat ji v souladu se skutečným stavem.
Druhy, obsah a vedení dokumentace požární ochrany jsou uvedeny ve vyhlášce č. 246/2001 Sb., o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci). V § 37 vyhlášky o požární prevenci jsou uvedeny podrobnosti k obsahu požární knihy, přičemž počet požárních knih a určení, pro který objekt nebo zařízení slouží, stanoví právnická nebo podnikající fyzická osoba. Ustanovení § 40 této vyhlášky pak uvádí způsob vedení dokumentace požární ochrany, tedy i požární knihy. Kromě jiného je v odst. 9 § 40 uvedeno, že dokumentace požární ochrany se ukládá takovým způsobem, aby byla dostupná osobám zaměstnancům, jichž se týká, jakož i orgánům státního požárního dozoru, a že musí být vedena, popřípadě její stejnopisy nebo kopie musí být uloženy takovým způsobem, aby v případě požáru bylo možno prokázat plnění povinností stanovených zákonem.
Vedení požární knihy v elektronické podobě není právními předpisy výslovně zakázáno, takováto forma by však jen obtížně splňovala řadu podmínek uvedených ve výše citovaném odst. 9 § 40 vyhlášky o požární prevenci. I při dnešních technických možnostech (elektronický podpis, zálohování dat apod.) nelze vyloučit při elektronické formě dodatečné zásahy a úpravy, což by mohlo způsobit obtíže při jednoznačném prokazování plnění povinností stanovených zákonem především v případě vzniku požáru nebo vůči kontrolnímu orgánu státního požárního dozoru. Z tohoto důvodu doporučujeme vést požární knihu v písemné podobě.